Demanslı kişiler ve bakıcıları için daha iyi bir hayat yaşamaları, bakım ve destek almaları ve önceden plan yapmaları için ipuçlarını bilmeniz gerekir. Demans hasta bakıcılarının bilmesi gereken ve bakacağı hasta ile alakalı iyi bir bilgisi olması ve referanslı bakıcılar ile çalışın. Demans hastası için yapılacaklar listelerini, randevuları ve etkinlikleri bir not defterine veya takvime yazılması gerekir. Demans hasta bakıcıları demans hastalarının fatura ödemelerini ayarlar ve zamanında ödenmesine dikkat eder. Uygun taze sebze ve meyve yemelerine dikkat eder.

Demans hasta bakıcısı; hastanın ilaçlarının kullanılmasına zamanına ve saatine dikkat eder. Bakıcı ilaçların bitmesine yatkın önlem ve tedbir alarak yenilerinin alınmasını sağlar veya organize eder. Demans hastaları için doktorun verdiği bakım planına göre hareket eder, yappılması gereken her şeyin zamanda ve düzenli yapılmasını sağlar.

Demans hasta bakıcı

Yatılı demans hasta bakıcısı, demans hastası için iyi bir uyku planı hazırlar; Hafta sonları veya seyahat ederken bile her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkarak düzenli bir programda uyumasını sağlar. Çok fazla aydınlık olmayan ışıklar tercih edilir. Oda sıcaklığı normal olmalı ve demans hastasının uyuma odasında elektronik cihazların olmamamasına dikkat eder. Akşam saatlerinde demans hastasına kafeinli içecekler verilmez ve şekerleme yaptırılmaz. Demans hastasına bakanlar; ulaşılması ve yakılması kolay bir lamba, koridorda veya banyoda bir gece lambası ve yakında bir el feneri bulundurmalıdır. Çok yakında ise kendine hastadan uzakta ise hastaya yakın olması önemlidir. Yatılı yabancı demans hasta bakıcısı; Türkmen, Özbek, Afrikalı bakıcılar demans hastalarına bakabilirler.

Demans hastaları için alınacak tedbirler; Yatağınızın yanında acil durum numaraları olan bir telefon bulundurun. Hastane, polis, ambulans, yakınızda olan aile bireyleri. Demans hastalarının uyku sorunlarıvar ise hastanın doktoru ile iletişme geçilir.

Referanslı Demans Hasta Bakıcısı

Demans hasta bakıcıları bu alanda hasta bakıcılığı konusunda deneyimli olmalıdır. Neden böyle olmalı çünkü özelbir hastaya bakılıyor. O yüzden tepkileri ve düşüncelerini önceden kestirebilir olmanız gerekir. Demans hasta ve demans hasta bakıcı neler yağabilir; Haftanın 3-4 gününde 30 dakika fiziksel olarak aktif olmalarını sağlar. Kısada olsa günlük aktiviteler yapılılı, hasta yapmak istemesede bakıcı ikna ederek kısa sürelide olsa bunu düzenli yaptırmalıdır. Dayanıklılık, güç, denge ve esneklik gibi egzersiz türlerinin bir karışımını hedefleyin. Mesela demans hastasına, yürümeyi veya hareket etmeyi, ağırlık kaldırmayı, tek ayak üzerinde durmayı yaptırmaya çalışınız. Bahçeli bir ev var ise özelikle ev işleri ve bahçecilik gibi günlük aktiviteler bile aktif kalmanıza çok faydalı olacağını unutmayın.

Demans hastası ile nasıl yaşanır?

Demans hasta bakıcısı veya demans hastalığı olan bir aile bireyleri ile yaşayabnların dikkat etmesi gerekenler; Sağlıklı bir kiloyu korumak için demans ilerledikçe diyetinizin değişmesi gerekebilir. Sizin için en iyi diyet hakkında doktorunuzla konuşun ve meyveler ve sebzeler, kepekli tahıllar ve yağsız protein kaynakları ve süt ürünleri gibi besleyici gıdaları seçin. Eklenmiş şekerler, doymuş yağlar ve sodyumdan kaçının.Aileniz ve arkadaşlarınızla telefonda konuşarak, çevrimiçi bir destek grubuna katılarak veya mahallenizde yürüyüşe çıkarak sosyal kalın.

Demans Hasta Bakıcı Fiyatları; Türkiye’de demans hastların bakımları çok büyük dikkat isteyen ve deneyim isteyen bir bakıcılık koludur. 16.000 TL – 22.000 TL arasında demanslı hasta bakıcıları personellerimiz vardır. Demanslı bakıcı almak için bizi arayın.

Kendi başına yaşayan demans hastaları nelere dikkat etmelidir? Yemek pişirmek, faturaları ödemek, ulaşım veya alışveriş gibi ihtiyaçlarınız için arkadaşlarınızdan veya ailenizden yardım isteyin. Yalnız yaşıyorsanız, sık sık ziyaret edebilecek güvendiğiniz kişiler bulun. Gerekirse yardımcı olabilmeleri için güvenilir komşularınıza teşhisinizi bildirmeyi düşünün. Ev içi yardım, ulaşım, yemek ve diğer hizmetlerle bağlantı kurmak için sosyal hizmet ajanslarını, yerel kar amacı gütmeyen kuruluşları ve Yaşlanma Bölge Ajanslarını kullanın.

Demans hasta bakıcıları İstanbul

Kaybolma veya yardıma ihtiyaç duyma ihtimaline karşı kimliğinizi yanınızda taşıyın. Araba kullanıyorsanız, sürüş tarzınızdaki değişiklikler hakkında doktorunuzla konuşun ve endişelerini dile getiren ailenizi ve arkadaşlarınızı ciddiye alın. Düşme ve yaralanmaları önlemek için daha güvenli bir ortam yaratmak için evde küçük değişiklikler yapın. İyi bir denge, yavaşça ayağa kalkma alışkanlığı ve kaymaz ayakkabılar da düşmeleri önlemeye yardımcı olabilir.

Demans hastları için evlerde alınacak önlemler

 1. Mobilya miktarını ve düzenini basitleştirin ve küçük kilimleri kaldırın.
 2. Merdivenler var ise merdivenlerde sağlam bir tırabzan bulundurun.
 3. Mutfağın içine veya yakınına ve tüm yatak odalarına duman ve karbon monoksit dedektörleri yerleştirildiğinden emin olun.
 4. Ocaklara otomatik kapatma düğmesi yapılmalıdır. İleri düzeyde bir demaslı hasta mutfakta yalnız kalmamaldır.
 5. Düşme monitörleri ve acil çağrı düğmeleri gibi güvenlik cihazlarını düşünün.

Demansı olan bir kişi, semptomlar zamanla kötüleştiğinden daha fazla bakıma ihtiyaç duyacaktır. Hafıza, düşünme ve davranışla ilgili problemler genellikle demansı olanlar ve onların aile üyeleri için zorluklar yaratır. Hastalık ister erken ister geç aşamada olsun, yardımcı olabilecek destek sistemleri, kaynakları ve hizmetleri vardır.

Bazıları için bakım veya bakım konusunda yardıma ihtiyaçları olduğunu kabul etmek zor olsa da, yardım istemekte bir sakınca yoktur. Aslında, bakım verme söz konusu olduğunda, kendinize bakmak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Demans bakımı ve yerel hizmetler hakkında bilgi bulmak için aşağıdaki ipuçlarını ve kaynakları keşfedin.

Demanslı Referanslı Hasta Bakıcı

İhtiyacınız olan yardım veya bakım düzeyine bağlı olarak birçok farklı bakım türü mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir.

Demanslı İçin Günlük destek , yetişkinlere yönelik gündüz bakım merkezleri ve dinlenme servisleri aracılığıyla bulunabilir. Bu seçenekler, demansı olan bir kişi için kısa süreli bakım sağlar ve bakıcının ara vermesine izin verir. Günlük destek, gözetimi, eve teslim edilen yemekleri ve/veya ulaşımı içerebilir. Evde Uzun Süreli Demanslı Hasta Bakımı, ücretsiz aile üyeleri ve arkadaşlar tarafından veya ücretli hizmet sağlayıcılar tarafından sağlanabilir ve genel bakım veya tıbbi bakımı içerebilir. Evde bakım hizmetleri genellikle banyo yapmak, giyinmek, yemek yemek ve demanslı kişinin güvende olmasını sağlamak gibi günlük faaliyetlere odaklanır. Evde sağlık hizmetleri , lisanslı tıp uzmanlarını içerir ve doktor tavsiyesi gerektirir. Demansı olan bir kişi evde sağlanabilecek olandan daha fazla bakım ve gözetim gerektirdiğinden yatılı bakım gerekli hale gelebilir. Destekli yaşam tesisleri, bunamanın erken evrelerinde yeterli desteği sağlayabilirken, artık evde güvenli bir şekilde yaşayamayan kişiler için bakım evleri daha uygun olabilir. Devam eden bakım emeklilik toplulukları, konaklama ve sağlık hizmetleri sağlayan çok düzeyli bakım tesisleridir. Bir sakin, gerektiğinde birden fazla bakım seviyesi arasında geçiş yapabilir.

Demans Hasta Bakıcı

Demans Hasta Bakıcı” üzerine 2 düşünce

 • Mart 8, 2023, 10:36 am
  Kalıcı bağlantı

  tecrübeli referanslı demans hasta bakıcı arıoyrom. Tercihen Türkçe Bilen.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir